Blog ZOLLY

Už máte klíšťata?

Klistata

My jich máme plný kožich!

Léto se nezadržitelně blíží a s ním i největší strašák našich čtyřnohých mazlíčků. Klíšťata nejsou hrozbou jen pronás, páníčky, ale hlavně pro naše miláčky. Naštěstí existuje několik účinných způsobů, jak se těmto parazitům bránit. Nejlepší je samozřejmě začít ještě před sezonou, ale nikdy neni pozdě!

V tomto článku si povíme něco málo o různých způsobech a technikách obrany našich zlatíček.

Antiparazitní obojky

Asi nejběžnější prevencí před klíšťaty jsou Antiparazitní obojky. Je to jedna z nejúččinějších metod a nejspíš ta nejjednodušší na použítí. Navíc pejskům nezapáchají a neomezuji je v pohybu či jinak nepřekáží, protože jsou na obojek zvyklí. Na trhu jsou obojky v dostání v několika barevných provedeních a v různé kvalitě. Můžete volit i mezi obojky na chemické nebo přírodní bázi. Záleží vlastně jen na Vašich preferencích. V tomto případě ovšem určitě doporučíme nehledět na cenu, na rozhodovat se na základě kvality. Při nasazování obojku si dejte pozor, aby Vašemu čtyřnohému příteli dobře seděl (nejlepší utažení obojku je takové, abyste pod ním prostrčili dva prsty- pak není ani moc volný, ani moc utažený). Přebytečná délka obojku se jednoduše odstřihne nůžkami a můžete vyrazit na procházku.
Pozor! Nadměrné škrábání se v oblasti obojku může být známkou nepohodlí, ale také se Vás může chtít Váš miláček snažit upozornit na možnou alergickou reakci. Věnujte tomu tedy, několik dní po nasazení, zvýšenou pozornost.

Dalším běžným způsobem ochrany před klíšťaty je technika zvaná Spot-On. Jedná se o roztok, který se aplikuje s pomocí pipety přímo na kůži, obykle mezi lopatky. Účinnost roztoku se může mírně lišit, zpravidla to ale býva jeden měsíc od aplikace. Roztok zakoupíte běžně v chovatelských potřebách, u veterináře či klasicky v lékárně. Před aplikováním se potřeba si pozorně si přečíst příbalový leták. Pokud nebudete něčemu rozumět, raději se přeptejte svého veterináře. Spot-On je ochranou, která Vás ochrání nejen před klíšťaty, ale i před blechami. Samozřejmě je třeba myslet na to, že po koupání je potřeba nanést novou dávku roztoku.

Čím své mazlíky nenadchnete, je tableta do tlamy. Jistě ale toho svého znáte natolik dobře, abyste věděli, do čeho tabletu ukrýt. Tablety jsou účiné nejen proti klíšťatům, ale i proti blechám. Nenadělají žádný nepořádek a relativně snadno aplikovatelné. Stačí dát pejskovi každý měsíc nějakou psí laskominu vylepšenou o „tajnou ingredienci“ a máte po starostech. Tady jen upozorníme na to, že malé děti mají sklon strkat vše do pusy, mějte je tedy schované mimo jejich dosah.

Antiparazitní šampon

Méně účinnou metodou ochrany pejska je Antiparazitní šampon. Ten slouží k odpuzení klišťat a blech. Tyto šampony obsahují speciální látky, které jim nevoní a někdy je i zabíjí. Je to levnější metoda, ale jak už bylo zmíněno, není vždy 100%. Účinek trvá kratší dobu, což vyžaduje častější koupání.

Dalšími způsoby, jak chránit své miláčky, je použití speciálního koncentrátu (ředí se vodou a aplikuje se vylitím na hřbet či postupným nanášením na srst zvířete houbičkou- jedná se o bezoplachovou metodu), pudru (zde je potřeba se pečlivě držet instrukcí k použití. Vyhybejte se oblasti očí a čumáku. Prášek může podráždit dýchací cesty při jeho vdechnutí), či spreje (nejúčinnějsí je sprej v kombinaci se šamponem. Jednoduše se aplikuje, doporučuje se vetřít do srsti- použijte rukavice. Navíc sprejem můžete nastříkat i pelíšek).

Co když už je pozdě a Váš chlupáč si domů klíště přinesl?
Nejlepší je ho co nejrychleji odstranit. Stejně jako Vám, i Vašemu mazlíkovi může klíště způsobit nepříjemné zdravotní probémy či závažná zdravotní oněmocnění. Pokud se Vám nepodaří klíšťě vytáhnout delé, navštivte veterináře.

Když bude Váš chlupáč včas a dostateně chráněný, můžete si užívat společné chvilky bez starostí.

Napsat komentář