Blog ZOLLY

Češi a domácí mazlíčci

Pitbull

Česká republika má kolem čtyř a půl milionů domácností. Odhadem se zhruba v polovině v nich vyskytuje pes a u čtvrtiny alespoň kočka. Hlavní město tyto statistiky jen potvrzuje. Od roku 2005 je povinností každého chovatele svého mazlíka trvale označit, díky čemuž můžeme poměrně přesně sledovat nárůst počtu majitelů, kteří svoji domácnost s mazlíčkem sdílí.
Podle statistik se Češi řadí na špičku žebříčku co se počtu domácích mazlíčků týče. Zhruba 2,15 milionu domácností má doma minimálně psa, z čehož je přibližně čtvrtina tzv. papírová.
I v dnešní době je stále hodně zastánců názoru, že pes do bytu nepatří, protože zde nemá dost prostoru či pozornosti a život v bytě je pro něj čisté utrpení. Když se nad tím ale zamyslíme, je mnohem lepší mít psa v bytě, kdy ho máme u sebe a staráme se o něj, než aby byl na obrovské zahradě sám a nikdo si ho nevšímal. Jaké plemena se nám ale hodí do bytu a které jsou šťastnější ve volnějším prostranství?

Psí plemena do bytu

Do bytu bychom měli volit především menší plemena psů, která jsou společenské a vyžadují kontakt se svým páníčkem. I takoví psi ale potřebují pohyb, aby nebyli obézní, musí se pravidelně venčit a potřebují svůj pelíšek a kvalitní stravu. Je třeba ale také popřemýšlet nad povahou vaše mazlíčka. Chcete spíše gaučového povaleče nebo pejska, který, ačkoliv bude žít s Vámi v bytě, bude rád za aktivnější styl života?
Mezi nejoblíbeněší bytové mazlíky patří jednoznačně Čivava. Je to inteligentní, hravé, nenáročné a velice společenské plemeno, oficiálně povážováno za nejmenší na světě. Čivava je i malým nebojácným obranářem, který Vás svojí roztomilostí zahřeje u srdce. Stačí jí kratší procházky, ale zvládne i delší tůry. Je vhodná pro páníčky všech věkových kategorií.
Dalším oblíbencem je Yorkšírský teriér. Ten je temperamentnější a je třeba ho pořádně vychovat, jinak budete brzy Vy i Vaše rodina skákat, jak on štěká. Přes svůj malý vzrůst je to chytrý a nebojácný mazlík, který si často troufá i na větší psy. Mívá ale sklony k uštěkanosti.
V poslední době se stává stále větším oblíbencem Kníráč malý. Je méně divoký než teriér, ale je hodně energický. Dlouhé procházky a aktivní hry by měly být na každodenním programu. Bývají paličatí a svéhlaví, jejich výchova tedy musí být důsledná. Doporučují se navštěvy cvičisť a různé psí sporty pro vybití energie.Kníráč je obecně znám svojí neustále dobrou náladou.
Jack Russell teriér je velice bystrou a odvážnou rasou rasou. Je to aktivní pes, který by se měl vzít několikrát denně na delší procházku. Vyžaduje hodně pohybu, jinak může mít sklony k ničení různých předmětů a kňučení. Je velice oddaný a má úzký vztah s rodinou. K ostatním psům se může chovat dominantně. Vzhledem ke svému silnému loveckému pudu se vám může změnit v pronásledovatele zvěře a to i přes důsledný výcvik.
Bišonek je další z ideálních adeptů do menších domácností. Tento pejsek je velice závislý na rodině, je nenáročný na výchovu. Díky své bystrosti snadnopochopí, co se po něm chce a při důsledném avšak laskavém přístupu bude poslušný. Není náchylný k různým onemocněním. Je aktivním, naučí se spousty triků a nerad se nudí.
Jako posledního bychom rádi zmínili Jezevčíka. Jezevčík je tvrdohlavý pes s vlastní hlavou. Potřebuje pevnou výchovu a jasně stanovená pravidla. Je to malý hlídač, který umí pořádně štěkat. Je to pejsek nenáročný na péči, neměl by se pohybově přetěžovat.
Malých psích ras, které se hodí do domácnosti je samozřejmě více, my jsme pro vás ale vybrali ty nejrozšířenější a nejoblíbenější plemena, se kterými bude sdílení domácností jedna radost.

Psí plemena na zahradu

Stejně jako do bytu, i na zahradu se hodí hodní plemen psů. V případě zahrady to budou samozřejmě plemena větší.
Jedním z nejběžnějších psích plemen, které vídáme na zahradách je Německý ovčák, který svým vzhledem budí oprávněný respekt. Německý ovčák je zcela oddaný své rodině a ubrání ji za každou cenu. Má rád společnost lidí, jeho frustrace ze samoty se projevuje agresí, ničením věcí či štěkáním. Rád se učí novým věcem, je chytrý. Měl projít minimálně základním výcvikem.
Velice nebezpečně bude na vaší zahradě vypadat Rotvajler. Zlášť, pokud bude štěkat. Pes z plemene rotvajlera je ale miláček, který by položil život za svoji rodinu. Je to velice inteligentní pes, který se rád učí novým věcem. Má ale svoji hlavu, tak občas bude zkoušet neposlouchat. Na první pohled budí respekt, ale je to mazel, který potřebuje pozornost svého pána.
Dalším skvělým parťákem do domečku se zahradou je Zlatý retrívr. Jedná se o velice inteligentní rasu, vyrovnanou a spolehlivou. Není náročný na výchovu, rychle se učí. Je trpělivý a hravý, tudíž je ideálním psem k dětem a snáší se s ostatními zvířaty.
Ideálním parťákem pro sportovně založené páníčky je Pitbull. Všeobecně je známý jako velice nebezpečné plemeno. Je to ale spíše tím, že ačkoliv je velice upnutý na svoji rodinu, vůči cizím lidem je ostražitý. Když pozná, že je návštěva vítána, hned se uvolní. Pitbull je silný obranář, ale nezapomínejme, že je to bojové plemeno. Není vhodný pro začínající chovatele.
Na zahradách můžete často vidět i Německou dogu. Doga je přátelské, ušlechtilé plemeno s hrdým chováním. Hodí se k dětem, jen je třeba nezapomínat na její velikost. Psa není nutné nijak tvrdě cvičit. Není agresivní, naopak je velice klidná. Učí se hrou, je aktivní a miluje procházky a mazlení. Řadí se k největším plemenům psům vůbec.
Stejně jako do bytu, i na zahradu si můžete pořídit většinu plemen. Není potřeba se omezovat velikostí zvířete, spíše přihlížejte na jeho přirozenou povahu a svůj životní styl. Některé psy dlouhé procházky unaví natolik, že potom prospí půlku dne. Jiné zase budete těžko dostávat po procházce domů, protože ještě nebudou mít dost.

Napsat komentář