Blog ZOLLY

Pořizujeme psího mazlíka

Psi mazlik

Co by měl člověk vědět a znát, než si pořídí psa?

V první řadě je třeba si uvědomit jednu věc a to, že být páníčkem psa je opravdová zodpovědnost. Je to tak trochu jako pořídit si dítě. Pokud si neberete odrostlejšího psa z útulku, ale chcete štěně, musíte počítat s tím, že začátky budou náročnější.
Dobře promyslete, jestli se pejsek do Vašeho životního stylu vůbec hodí. Pokud pracujete od rána do večera a víkendy trávíte mimo domov v místech, kde nejsou pejsci povoleni, nejspíš to pro Vás nebude úplně ideální způsob, jak vyřešit samotu. Pokud jste naopak aktivní a snažíte se trávit co nejvíce času v přírodě, pejsek by Vám mohl být skvělým parťákem!

Na co si dát pozor

Určitě počítejte s tím, že pejska přivádíte do nového prostředí. Pokud jde o štěně, nejspíš to nebude takový problém. Pokud si domu vezmete pejska z útulku, ačkoliv bude nejspíš velice vděčný, nikdy nevíte, co má za sebou. Cokoliv, co máte doma v něm může vyvolat pocit nebezpečí či strach. V obou případech počítejte s tím, že se může stát, že Vám Váš nový mazlík doma něco poničí. Ať už úmyslně či neúmyslně. Dospělý pes většinou ví, co si může nebo nemůže dovolit, ovšem v novém prostředí, ve kterém se musí napřed zorientovat se může stát, že něco shodí ocasem či byl třeba zvyklý lehávat na gauči, s čímž Vy nemusíte souhlasit.

Co doma?

Pro pejska byste určitě měli mít připravený nějaký koutek s pelíškem jen pro něj, kde bude odpočívat, vždy tam najde čistou vodu, misku na žrádlo a ideálně i nějakou hračku. Co se týče potravy, možná mu nesednou hned první granule, které pořídíte. Nekupujte tedy hned velké balení, ale začněte nějakým menším na zkoušku.

První výcvik

S výcvikem štěněte by se mělo začít co nejdříve- klidně hned jak si ho přivezete domů, tzn. v 8 týdnu. Čekat nemá smysl, spíš naopak. Cvičení nemusí být nijak dlouhé. Ideální je stačí na každé procházce pro začátek jen 5 minut. Se stěnětem se musí chodit ven mnohem častěji než s odrostlejším psem, takže s cvičením můžete začít tímto způsobem. Určitě bychom doporučovali hned od začátku učit pejska na obojek a vodítko. Když půjdete ven s úmyslem svého nového mazlíka cvičit, nezapomeňte nějaké pamlsky jako odměnu za dobře odvedenou práci a hračku na pozdější zábavu.
Nejdůležitějšími povely jsou „ke mně“ nebo „k noze“. Pes musí reagovat i na své jméno. Toto je základ, bez kterého se neobejdete. Nikdy si psa nepřivolávejte kvůli potrestání. Tím byste ztratili jeho důveru. Naopak když po vašem zavolání přiběhne, řádně ho pochvalte a ideálně ho odměňte nějakým pamlskem. Je to velice důležité proto, abyste mohli později chodit ven „navolno“, bez vodítka. Dalšími velice důležitými povely jsou „sedni“, „lehni“, s těmito povely vašemu novému přírustku budete muset ze začátku pomoci, rychle je ale pochopí. Povel „zůstaň“ je také velice důležitý. Doporučíme při učení odcházet od pejska na větší vzdálenost než jen dva kroky (klidně i 5 metrů nebo se schovat za roh) a posledním důležitým povelem je „fuj“. Tento povel by se měl pejsek učit ve vztahu ke věcem, nikoliv k lidem. Pokud bude obtěžovat cizí lidi, naučte ho na povel „nesmíš“, ten nezní neslušně.
Ze začátku bude potřeba velká dávka trpělivosti. Výchova štěněte je jako výchova dítětě. Také hned napoprvé nechápe, co se po něm chce. Pokud nechcete, aby skákalo na gauč, nepouštějte ho tam a nevolejte si ho k sobě nahoru, když tam sedíte. Pokud tam vyskočí za Vašimi zády, musí přijít trest (ovšem ne bití). Je potřeba jasně stanovit hranice, které byste později neměli měnit, aby z toho pejsek nebyl zmatený

Správná péče o psa

Každý pes musí být označen (podkožní čip či tetování) a musí mít řádná očkování- to je dané zákonem. Je potřeba se starat i o jeho srst (vyšesávání, koupání..), o jeho drápy a uši. Pes Vám neřekne, že ho něco bolí. Pokud přijde z ničeho nic nechutenství, měly byste se ukázat veterináři. Nezapomínejte, že pejsek může mít menší chuť k jídku během horkých letních dní. Určitě je potřeba vybrat vhodné krmivo (v současné době je široký výběr potravy pro psy s ohledem na jejich věk nebo aktivitu). Nedoporučuje se krmit pejska vařenou stravou, lepší je dávat mu sušené krmivo třeba v kombinaci s nějakou masovou konzervou (i ty můžete obměňovat, příchutí je mnoho).
Život s pejskem bude pro vás jedna radost, pokud bude zdravý a řádně vychovaný. Obojí závisí převážně na Vás, jakožto jeho pánovi. Mazlete se s ním a dávejte mu tolik lásky, kolik můžete, veřte, že Vám jí vrátí.

Napsat komentář